Çankayalı Çocuklar Bostanda

26 Mart 2023 Pazar 10:49:58

Çankaya Belediyesinin gündüz bakımevlerinde eğitim alan çocuklar, tohumların önemini uygulamalı etkinliklerle öğreniyor. Dünya Yaşasın Derneği yürütücülüğünde SGP GEF destekli ÇİDEA-Çocuklar ile İklim Değişikliğinin Etkilerini Azaltama ve Kuşaklararası Aktarım Projesi kapsamında MoniBostan’da farklı tohumlarla tanıştı. 

Çankaya Belediyesi, gündüz bakımevlerinde okulöncesi eğitimi alan çocuklara doğa, ekosistem, toprak su ve hava gibi kavramları yaşayarak ve hissederek öğrenebilecekleri eğitimler düzenliyor.  Dünya Yaşasın Derneği yürütücülüğünde SGP GEF destekli ÇİDEA-Çocuklar ile İklim Değişikliğinin Etkilerini Azaltama ve Kuşaklararası Aktarım Projesi ile çocuklar, tohumlar hakkında merak ettiklerini uygulamalı olarak öğreniyor. 

TOHUMUN ÖNEMİNİ ÖĞRENİYORLAR

Tohum Nedir? ,Neden önemlidir?, Soframızdaki Tohumlar Nelerdir? gibi birçok konuda yeni bilgi öğrenen çocuklar, içine çiçek tohumları koydukları tohum toplarını evlerinde saksıda ya da kreşlerin bahçesinde oluşturulan mini bostanda toprakla buluşturacak. MoniBostan’da keyifli vakit geçiren çocuklar, sera içinde oluşturulan alanda yoga yaparak doğayı selamladı. Çocuklar, parkurda oyun eşliğinde tohum keşfi de yaptılar. 

İLK MAHSUL ISPANAK

Öte yandan kreşlerin bahçesinde ıspanak tohumu eken çocuklar ilk mahsullerini almanın da heyecanını yaşadı. Çankaya Belediyesi kreşlerinde çocuklar doğanın uyanışını çeşitli etkinliklerle öğrendi. Toprağın oluşumu ve katmanlarını öğrenen çocuklar, yedikleri meyve ve sebzelerin, ağaçların, çiçeklerin nasıl bir büyüme sürecinden geçtiğini öğrendiler. 

 

Bu haber 458 kere okundu.