'Sanatın Kalbi Çankaya’da Atacak' - Milliyet Gazetesi, 4 Temmuz 2022

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen müjdeyi verdi. Ankara’nın en büyük kültür sanat merkezi için çalışmalar hazır.

“Çankaya, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçesi. Gündüz nüfusu 2 milyonu aşmasıyla adeta bir şehir” diyen Başkan Taşdelen, sekiz yılda yapılanları ve yeni projelerin detaylarını Milliyet’e anlattı.

“Atatürk, Mart 1923’te diyor ki ‘Benim şahsen kuvvet ve kudretim, halkın bana gösterdiği emniyet ve itimattan ibarettir’. Bu kitabı, halkımızın bize gösterdiği emniyet ve itimadın karşılığında sekiz yılda neler yaptığımızı anlatmak için hazırladık. Çünkü bir belediye başkanının en büyük kuvveti ve kudretinin, yaptıklarının hesabını kuruşu kuruşuna halkına verebilmek olduğuna inandık.

‘Bütçemizi 4 kat büyüttük’

“Hizmet ederken günü kurtarmadık, halkımızın yarınını ipotek altına almadık. Liyakatli ve çalışkan kadrolarımızla devraldığımız 554 milyon lira belediye bütçesini 7.5 yılda borç almadan, kredi kullanmadan 4 kat büyüterek 2 milyar 170 milyon liraya çıkardık.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı SEGE 2022 İlçelerin Sosyoekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’nda Çankaya, 2017’de 5.300 olan puanını 6.900’e çıkardı ve Türkiye’deki sosyoekonomik gelişmişlik düzeyi en büyük ikinci büyük ilçe oldu. Hiçbir başarı tesadüf değildir. Tesadüf olmadığını da biz değil, bir kamu kurumu olan bakanlık gösterdi.

‘Bozkırdan yeşile’

“Bozkır sessizliğindeki Çankaya’mıza sekiz yılda 91 yeni park yaptık. 720 bin metrekare yeni yeşil alanı komşularımıza kazandırdık. Şimdi 750 dönüm üzerine (500 dönümü orman, 250 dönümü park) Bademlidere Kent Ormanı ve Parkı’nı yapıyoruz. Bittiğinde ikinci Atatürk Orman Çiftliği olacak. Ve burası da bittiğinde Çankaya’mıza 8 yılda 1 milyon 600 bin metrekare yeni yeşil alanı kazandırmış olacağız. Bademlidere bütün Ankara’ya hizmet edecek.

Atatürk Kültür Merkezi

“Diğer bir projemiz Atatürk Kültür Merkezi. Bittiğinde Ankara’mızın uluslararası standartlardaki kültür merkezi olacak. 1100 kişilik büyük salonuyla, 500 kişilik daha küçük bir salonuyla atölyeleri, galerileriyle artık uluslararası bütün aktiviteler Ankara’ya gelebilecek. Ve Atatürk Kültür Merkezi’ni 29 Ekim 2023’e yetiştireceğiz. 15 ayda inşaatını tamamlayacağız.

‘950 bin projemiz var’

“Çankaya Belediyesi, herkesin ‘Bu benim belediyem’ dediği bir belediye. Açtığınız bir park, yaptığınız bir hizmet insanların yaşam kalitesini yükseltmeli. Hayatına dokunmalısınız yaptıklarınızla. Onun için, bizim aslında 950 bin projemiz var. Biz kimseyi ayırt etmeden çalışıyoruz. Biz artık Türkiye’nin aydınlık yarınlara kavuşmasını istiyoruz. Biz artık güzel günler görmek istiyoruz. Biz gücü yetmeyene el uzatıyoruz. Biz belediyemizin kapılarını ardına kadar açıyoruz. İlkleri yaptık, rekorları kırdık. Bütün bunları yaparken tek bir ilkemiz vardı: Doğru belediyecilik yapmak, dürüst belediyecilik yapmak. Hizmetin dürüst ve namuslu yapıldığını göstermek bizim boynumuzun borcuydu.

‘Çankaya gibi yapmak’

“Hedefimiz, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, Türkiye’yi Çankaya gibi yapmaktır. Yakındır. Ve son olarak her zaman halkımız için çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü ulu önder Atatürk’ün dediği gibi, ‘Yerinde duran geriye gidiyor demektir. İleri, daima  ileri” dedi.

Bu sayfa 187 kere görüntülendi.