Çankaya'da Afet Eylem Planı Çalıştayı Yapıldı

17 Şubat 2024 Cumartesi 10:56:27

ÇANKAYA'DA AFET EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI YAPILDI

Çankaya Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğü ile Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ortaklığında Afet Eylem Planı ön hazırlık çalıştayı düzenledi. Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi'nde gerçekleşen toplantıya çok sayıda sivil toplum kuruluşu da katılım gösterdi.

Toplumun her alanında vatandaşın ihtiyaçlarını gözeterek duyarlı çalışmalar sergileyen Çankaya Belediyesi, bünyesinde bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve 6 Şubat depreminin ardından kurulan Afet İşleri Müdürlüğü ile ortak bir çalıştay düzenledi. Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi'nde bir araya gelen katılımcılar, Afet Eylem Planı'nın ön hazırlık toplantısını gerçekleştirdi. Afet Eylem Planı için mevcut durum analizinin ardından paydaş analizi yapıldı. 18 farklı STK'nın katıldığı çalıştayda özellikle kadın, çocuk ve LGBTİ+ alanında çalışan ve depremden sonra bölgede olan paydaşların farklı ve özel ihtiyaçlara gereksinimli gruplar için neler yapılabileceği değerlendirildi.

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı kapsamında oluşturulan 2024-2028 Yerel Eşitlik Eylem Planı (YEEP) için de çalışmalar yapan Çankaya Belediyesi, Afet Eylem Planı çıktılarını da Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamına alacak. Çalıştay boyunca tutulan raporlar, hem Yerel Eşitlik Eylem Planı'nda hem de Afet Eylem Planında yer alacak. Önümüzdeki 4 yılı kapsayacak olan YEEP'E 7. başlık olarak "Afet" konusu da eklenecek.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kadın Koalisyonu üyesi Özlem Cankurtaran moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda afetlerde ayrımcılık ve ötekileştirmeye maruz kalan gruplarla ilgili eksikliklerin tespiti ve çözüm yolları ele alınırken her alanda afet dirençli kentler oluşturulması için yapılması gerekenler de detaylı olarak masaya yatırıldı.

Bu haber 437 kere okundu.