Masal ve Oyun Odaları

458 89 00/1841

Ziya Gökalp Cad. No: 11 A2 Blok 10. Kat Kızılay/Ankara

Masal ve Oyun Odası kayıtları 3-6 yaş aralığındaki çocuklar için, ekim ayının ilk haftası Başlamaktadır.

Kayıt ve etkinlikler için ailelerden herhangi bir malzeme ve ücret talep edilmemekte, her öğrenci masal oyun odası etkinliklerinden bir yıl boyunca yararlanmaktadır.

Her grup 10 çocuktan oluşmakta, talep oldukça yeni gruplar açılmaktadır.

Her çocuk, masal ve oyun odasına haftada bir gün kendi yaş grubuyla birlikte gelmektedir.

Etkinlik Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğretmenleri tarafından plan ve programa uygun olarak hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

Aileler çocuklarını hafta içi belirlenen günlerde sabah 09.30 ile 11.30 arası, öğlen 13.30 ile 15.30 arası Çankaya Evleri Masal ve Oyun Odasına bırakabilmektedir.

MASAL VE OYUN ODALARI NEDİR?

Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Çankaya’nın farklı mahallelerinde bulunan ve fiziksel mekânı uygun olan 3 Çankaya Evleri'nde çocuklar için açtığı Masal ve Oyun Odaları’nda Çankayalı çocuklar ve ailelerinin taleplerini karşılamak üzere, uygulamanın amaçlarını;

Çankaya’da yaşayan, maddi imkânsızlıklar ve çeşitli nedenlerle kreşe ya da anaokuluna gidemeyen, yaşıtlarıyla vakit geçirme fırsatı bulamayan 3-6 yaş grubu çocukların ücretsiz olarak Masal ve Oyun Odaları etkinlikleriyle okulöncesi eğitim programlarına katılımlarını sağlamak,

Çankaya Evleri'nde yıl içerisinde çeşitli kurslara katılan annelerin, çocuklarını bırakabileceği güvenli bir mekân sağlamak,

Çocukların okulöncesi eğitim ile sosyal, duygusal, fiziksel ve zihinsel birçok beceri kazanmasını sağlamak,

Çocukların yaratıcı yönlerini, ilgi ve isteklerini ortaya çıkarmak,

Özellikle ev kadınlarının alışveriş, fatura yatırma gibi işlerini halledebileceği sürede, çocukların yaşıtları ve öğretmenleri ile birlikte daha verimli zaman geçirmelerini sağlamak, Çankayalı kadınlara hareket edecekleri vakti yaratabilmek,

Gerektiğinde ailelerin belirttiği ya da sınıf içinde gözlemlenen sorunlar konusunda yardımcı olmak, çocukların ilgi ve yetenekleri konusunda aileye rehberlik etmek olarak belirlemiştir.

MASAL VE OYUN ODASI ETKİNLİKLERİ İÇERİĞİ

Çocuğun; Bilişsel, psiko-motor gelişimini, sosyal-duyusal gelişimini, dil gelişimini, öz bakım becerileri ve ilgi alanlarını geliştirici ve destekleyici faaliyetlere yer verilmektedir.

Belirli gün ve haftaları içeren faaliyetler, kitap okuma ve drama etkinlikleri yapılmakta, canlandırma, taklit ve hayali oyunlar sayesinde çocukların hayal gücü gelişmektedir. 

Fırlatma, zıplama, tırmanma gibi faaliyetlerle çocuğun, kaba motor becerilerini geliştirici etkinlikler yapılmaktadır. 

Her gün konuya uygun, bazen de serbest faaliyet, çeşitli boyalarla resim, oyun hamuru, parmak boyası, kâğıtlarla yırtma yapıştırma kesme çalışmaları ve üç boyutlu çalışmalar yapılmaktadır. Böylece çocuk malzemeyi dokunarak tanıma ve hissetme imkânı bulur ve öğrenirken eğlenir, kesme, yapıştırma, boyama, kalem kullanma, parmak boyası ve oyun hamurlarıyla kendi yarattığı dokuları ve üç boyutlu çalışmaları görür.

Grup çalışmaları ve çeşitli malzemelerden üç boyutlu proje çalışmaları yapılmakta, çocukların sosyal olarak paylaşmayı, sıra beklemeyi, kurallara uymayı, karşılıklı konuşmayı, oyun kurmayı, yaşıtları ile sağlıklı iletişim kurmayı, kendini korumayı ve başkalarına saygı göstermeyi öğrenmesi sağlanır.

Renk, sayı, şekil, büyük-küçük, uzun-kısa vb. çeşitli kavram oyuncakları, nesneleri eşleştirme, sınıflandırma, ölçme, gözlem yapma, fikir üretme gibi çeşitli faaliyetler ile çocuğun matematik ve bilim becerilerini geliştirmesi sağlanır. 

Sınıf içinde oluşturulan meslekler, evcilik gibi oyun köşeleri ile çocuk meslekleri tanımakta oyun yoluyla toplumdaki farklı rolleri tanımakta ve paylaşmayı öğrenmektedir.

Gerektiğinde çeşitli görev ve ödevlerle sorumluluk almaları sağlanmakta ve bütün bu etkinlikler ile kendilerine güveni olan, duyarlı, yaratıcı, araştıran, sorgulayan, üretken bireyler yetiştirilmesinde ailelere gerekli destek sağlanmaktadır.

Çocukların ilgi yetenekleri ve problemleri konusunda gerektiğinde aile ile görüşülmektedir.

Sınıf içi faaliyetleri sosyal etkinliklerle de desteklenmiştir, Anıtkabir gezisi, tiyatro ve kukla gösterileri, diş sağlığı konusunda doktor desteği ile sınıf dışında da öğrenciler bir araya gelmiştir.

Bu sayfa 164489 kere görüntülendi.
<< Geri Dön