ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN (AEEE) DEĞERLENDİRİLMESİ PROJESİ

444 06 01

E-Atık Nedir?

Kullanıcısı için kullanım değeri kalmayan ya da kullanılamaz durumda olan hasar görmüş, bozuk, kırık, tamir edilemez olarak görülen elektrikli ve elektronik cihaz ve aletlerin tümüdür.

E-Atıklar Neden Toplanmalı?

Cam, metal, plastik ve yeniden kullanılabilen malzemelerin yanı sıra tehlikeli ve toksin maddeler içermektedir. 10 gr kurşun 25.000 ton toprak, 200.000 litre suyu kirletmektedir. Birleşmiş Milletlerin hazırladığı rapora göre 2014 yılında çöpe atılan e-atıklar, dünya genelinde 41.8 milyon ton civarındayken, sadece 6.5 milyon tonu geri dönüşüm için işleme alınıyor. Elektronik atıklar içerisinde altın, gümüş, demir ve bakır gibi maddeler bulunduran çok değerli bir kaynak olduğu, 1 kilogram demir için 200 kilogram maden işlenmesi gerekirken, aynı 1 kilogramlık demir için sadece 2 kilogramlık elektronik atık işlenmesi gerektiği belirtiliyor. Böylece ekonomiye toplamda 52 milyar dolarlık bir kaynak oluşturabileceği hesaplanıyor.

E-Atıkları Nasıl Topluyoruz?

Getirme Merkezi

Henüz proje aşamasındadır. Tamamlandığında ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Konteynerlerde Biriktirilmesi

Elektrikli ve elektronik eşya kategorilerinde belirtilen büyük ev eşyaları hariç, listede yer alan tüm elektrikli ve elektronik eşyaların vatandaşlar tarafından bıraktıkları konteynerlerdir.

Belediyemizce 4 farklı noktaya konteyner konulmuştur:
Anadolu Tarım Meslek Lisesi - Eskişehir Yolu (1 adet)
Hacettepe Üniversitesi - Beytepe Kampüsü (2 adet)
Angoraevleri – Beysukent (1 adet)

Adresten Toplama

Atık elektrikli ve elektronik eşyalar tüketiciler tarafından 458 89 03 numaralı telefonlara ihbar bırakılması yolu ile belli bir program dâhilinde adresten araçlarla alınır.

Hangi Tür E-Atıkları Topluyoruz?

  • Büyük ev eşyaları (Bulaşık, çamaşır makinesi, buzdolabı vb.)
  • Küçük ev aletleri (Elektrik süpürgesi, tost makinesi vb.)
  • Bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları (Bilgisayarlar, telefonlar vb.)
  • Tüketici ekipmanları (Video kameralar, müzik enstrümanları vb.)
  • Elektrikli ve elektronik aletler (büyük ve sabit sanayi aletleri hariç olmak üzere matkaplar, testereler vb.)   
  • Oyuncaklar, eğlence ve spor ekipmanları (video oyunları, jetonlu makineler vb.)
  • Tıbbi cihazlar
  • İzleme ve kontrol aletleri (Termostatlar, ısı ayarlayıcıları vb.)
  • Otomatlar (İçecek, para otomatları vb.)

Dünyada E-Atık Geri Dönüşümü

E-atıkların en büyük üreticisi ABD ve Çin Halk Cumhuriyeti iken kişi başına düşen elektronik atıkları hesaplandığında 28.3 kg ile Norveç başı çekiyor; onu İsviçre, İzlanda, Danimarka gibi ülkeler takip ederken, ABD ve Çin Halk Cumhuriyeti kişi başına üretilen atıklarda ilk 40’ın içerisine bile girmiyor. Hükümetlerin e-atık yasaları çıkardıkları ülkeler ve belgelendirilmiş geri dönüşüm oranları ise istenilen seviye de değil. Yine de ABD’de 2012 yılında 1 milyon ton geri dönüştürülürken, Çin Halk Cumhuriyeti 2013 yılında 1.3 milyon ton geri dönüştürdüğünü açıkladı.

Hazırlanan raporda Türkiye’nin yıllık elektronik atık üretimi 503 bin ton olarak hesaplanırken, kişi başına düşen elektronik atık miktarı ise 6.5 kilogram. Bu rakamlarla Türkiye diğer ülkeler arasında 17. sırada bulunuyor.

Bu sayfa 358055 kere görüntülendi.
<< Geri Dön