Ana Sayfa
Başkan
Yönetim
Birimler
Hizmetlerimiz
Projeler
Basında Çankaya
İletişim
Duyuruları almak istiyorum
 
Türkiye’nin İlk Engelsiz Kampüsü Hacettepe’de

                             “Sokaklar, Caddeler, Kampüs herkesindir”

     Ankara- Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarım Bölümü Yüksek Lisans öğrencileri ‘Engelsiz Kampus Projesi’ni açtıkları bir sergiyle hayata geçirdiler.

     Hacettepe Üniversitesi Rektörü Uğur Erdener’in ev sahipliğinde üniversitenin Beytepe yerleşkesi Edebiyat Fakültesi Sergi salonunda gerçekleşen açılışa Çankaya Belediye Başkan Yardımcıları Ali Ulusoy, Eser Atak’ın yanı sıra Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Jae Hyun Bae, Edebiyat Fakültesi Dekanı Musa Yaşar Sağlam ve çok sayıda öğrenci katıldı.

     Türkiye’de üniversiteler içerisinde ilk defa Hacettepe Üniversitesi’nin uygulamaya koyduğu ve her şeyin bir dersle başladığını belirten Proje yürütücüleri Doç. Dr. Meltem Yılmaz ve yardımcısı Arş. Gör. Selin Mutdoğan, engelli rampalarından engelli asansörlerine, kaldırım rampalarından engelli tuvaletine kadar engelli öğrencilerin günlük hayatta karşılaşacakları sıkıntılar göz önüne alınarak yapıldığını ifade ettiler.

     ‘Sokaklar, Caddeler, Kampüs herkesindir’ sloganıyla engelli öğrencilerin eğitimlerini sorunsuz geçirebilmek için bu tür projelere devam edeceklerini belirten Hacettepe Üniversitesi Rektörü Uğur Erdener, ‘Bu alanda örnek olmaya devam edeceğiz, sizin şahsınızda projeye destek veren öğrencilerimiz Eda Paykoç, Gürünay Ökten, Sırmahan Bilir, Güliz Öktem ve İranlı öğrencimiz Roya Tavakkoli’yi kutluyorum’ dedi.

     Çankaya Belediyesi olarak tüm engelli örgütlenmeleriyle ve bilim-üniversite çevreleriyle işbirliği içinde çalışmayı önemsediklerini dile getiren Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ulusoy, ‘Bizim de Çankaya Belediyesi olarak engelli yurttaşlarımızın yararlanabileceği, kent ortamında sorunsuz yaşamlarını sürdürebilecekleri çalışmalarımız var. Hacettepe Üniversitesi’nin başlatmış olduğu bu proje ilk olmanın yanı sıra engelli öğrencilerin sorunları, sıkıntıları göz önünde tutularak oluşturulmuş olması bakımından da büyük öneme sahiptir’ diye konuştu.

29.04.2011


yazdır arkadaşına gönder abone ol facebook'da paylaş twitter'da paylaş