Ana Sayfa
Başkan
Yönetim
Birimler
Hizmetlerimiz
Projeler
Basında Çankaya
İletişim
Duyuruları almak istiyorum
 
Çankaya Belediye Başkanı Tanık Yeni Hizmet Binasını Açıkladı

Çankaya Belediyesi Kızılay’ın merkezdeki binası için görüşmeleri hızlandırdı.Tanık, “Büyükşehir belediyesi ile ilişkilerin yapıcı hale gelmesi için bir uzlaşma komisyonu oluşturduk.”

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi arasındaki ilişkilerin daha yapıcı olması ve sorunların çözümü için uzlaşma komisyonu oluşturduklarını bildirdi.

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi kampüsündeki bir restorandaki basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Tanık, belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tanık, belediyenin mali sıkıntıları olduğunu, bunu Çankayalıların kararlı duruşları ve desteğiyle aşmaya çalıştıklarını belirtti. ''Belediyenin yüklü bir borcu olduğunu, buna rağmen 'enkaz devraldık' demeyi anlamlı bulmadığını'' ifade eden Tanık, belediyenin mevcut borçlarının toplamının bir yıllık bütçelerinin altında olduğunu söyledi.

Tanık, borçların belediyenin ödeme kapasitesini aşacak durumda olmadığını ve bu borçları sıraya sokarak ödeyeceklerini belirtti. Tanık, borçların ödenmesi konusunda önceliği çalışanların ücret ödemelerine vereceklerini kaydetti. Bülent Tanık, şu ana kadar çalışanların ücretlerinin bir kısmı ile 170 firmanın alacağını ödediklerini anlattı.

Belediye kaynaklarını verimli kullanmayı önemsediklerini ifade eden Tanık, kredi temini konusunda çabalarının sürdüğünü kaydetti.

Tanık, ''Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi'nin geçmişteki ilişkilerinin geçmişte kalması, yeni dönemde vatandaşa daha kaliteli hizmet verilmesi için karşılıklı adımlar atılması gerektiğini'' söyledi. Bu doğrultuda Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Altan Raşit Civan'ı ziyaret ettiğini anlatan Tanık, ''görüşmede belediyeler arasındaki ilişkilerin daha yapıcı olmasını istediğini'' bildirdi. Tanık, Civan’ın da vatandaşa hizmetin daha iyi verilmesi konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarını söylediğini ifade etti.

Tanık, mahkemenin Sıhhiye'deki çok katlı otoparkın boşaltılarak, Çankaya Belediyesi'ne devredilmesini kararlaştırdığını belirterek, bu konunun ve belediyeler arasındaki diğer alacak verecek meselelerinin ele alınması için belediyeler arasında bir teknik heyetin karşılıklı görüşmeler yaptığını söyledi.

Bülent Tanık, ''Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi arasındaki ilişkilerin daha yapıcı olması ve sorunların çözümü için uzlaşma komisyonu oluşturduk'' dedi. Komisyonun çalışmalarını 2 haftadır sürdürdüğünü, ancak henüz bir ilerleme sağlanamadığını anlatan Tanık, ''Komisyonun çalışmaları devam ediyor. Ayrıca uzlaşma konusunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ile görüşmeye hazırım'' diye konuştu.

     -ÇANKAYA BELEDİYESİ KIZILAY'IN BİNASINA TALİP OLDU-

Tanık, Çankaya Belediyesi'nin yeni bir hizmet binası arayışıyla ilgili olarak da Kızılay Derneği'nin ''Kızılay Meydanı'ndaki rant tesislerini satın almayı düşündüklerini, bu taleplerini derneğin yöneticilerine ilettiklerini'' bildirdi.

Bu binaya Çankaya Belediyesi'nin taşınmasının Kızılay'a ticari açıdan bir hareketlilik getireceğini ve esnafın yaşadığı ekonomik sıkıntıyı aşmasına katkı sağlayacağını anlatan Tanık, binaya raylı sistemle kolay ulaşılabilir olmasının burayı tercih etmelerindeki önemli etkenlerden olduğunu söyledi. ''Kızılay, sürekli zarar eden bu binadan kurtulmalıdır'' diyen Tanık, bu binayı Kızılay'a yarar hale getirmeyi istediklerini söyledi.

Tanık, Kızılay yönetiminin taleplerini henüz değerlendirme aşamasında olduğunu belirterek, binanın bedelinin belirlenmesi konusunda ise bir hakem kurulu oluşturulmasını ve bu kurulun yapacağı fiyat tespitine göre karşılıklı görüşmelere başlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Belediyenin yıllık yaklaşık 10 milyon TL kira ödediğini anlatan Tanık, Kızılay binasının alınması için düşüncesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de ilettiğini, Gül'ün ''bunu şehircilik açısından anlamlı bulduğunu söylediğini'' dile getirdi.


yazdır arkadaşına gönder abone ol facebook'da paylaş twitter'da paylaş